Příhlášení uživateleFotogalerie

Foto - dospělí
Foto - přípravka

Odkazy

Informace o klubu

Adresa

Veslařská 2126/1
690 02
Břeclav

Parametry stadionu

počet drah na oválu: 6
počet drah na rovince: 8
sektory: dálka, výška, trojskok, tyč, disk, oštěp, koule
kladivářský sektor se nachází na přilehlém škvárovém hřišti

Historie

U zrodu organizované atletiky v Břeclavi byl břeclavský rodák Jan Brouček. Cvičil od roku 1921 v DTJ a velice se mu atletika zalíbila. Přemluvil kamarády, se kterými začali na "sviňském trhu" pod břeclavským zámkem s pravidelnými tréninky. Jako dráha jim sloužila škvára nasypaná na louku. Byla to jen rovinka, ovál byl narychlo položen na jaře 1922, kdy se zde pořádaly první závody za účasti českých a slovenských atletů. Ty se konaly 30. dubna, ale již 17. dubna proběhly v ulicích města štafety a běh na 3500 metrů.

Zájem o atletiku po závodech ještě vzrostl. O schopnostech Broučka se dozvěděli ve Zlíně, takže v roce 1927 odešel, s ním také jeho svěřenec Ludvík Kománek, který se ve 30. letech stal československým rekordmanem v trojskoku (14,15m), reprezentantem a olympionikem. Do Břeclavi ale jezdíval k rodičům a zde se scházel s dalšími známými atlety Miroslavem Zikmundem a Dr. Štěpánem Hrstkou, pozdějším rekordmanem ČSR v desetiboji.

Po válce obnovil atletiku v Břeclavi Miroslav Loučka, známý atlet, organizátor, trenér, který nejprve organizoval zavážení kráterů po bombách na dráze, aby ji potom od roku 1958 přebudoval na dráhu s mezinárodními parametry, neboť dráha z roku 1937 měla jen 365 metrů. Přišly první úspěchy, prvním mistrem ČSR se stal Roman Bém, dorostenecký výškař, a to v roce 1962. V roce 2004 proběhla poslední přestavba atletické dráhy (umělý povrch Conipur) a oddíl se stal jedním z nejaktivnějších oddílů na Moravě v pořadatelství krajských i republikových akcí.

Vyrůstali zde i další pozdější rekordmani, reprezentanti i účastníci světových soutěží: Bohumír Zháňal, Jaroslav Cejnek, František Bartoš, Jiří Káňa, Miroslava Kulišová, Karel Švestka, Andrea Šuldesová, Eva Doležalová, Martina Darmovzalová, Adam Formánek, Roman Novotný a další. Za těmito výsledky je velká práce trenérů a funkcionářů Miroslava Loučky, Zdeňka Hermana, Petra Mazoura, Antonína Kopeckého, Bořivoje Lánského, Zbyňka Chlumeckého, Zbyňka Kalužíka, Jiřího Horníka, Ladislava Klima a mnoha dalších.

Zápatí stránky